Hospic sv.Jana N. Neumanna a Dům matky Vojtěchy
V úterý 11.9.2018 navštívily třídy 4.A, 4.B a 3.C Hospic sv. Jana N.Neumanna v Prachaticích a Dům matky Vojtěchy. V průběhu následujících měsíců budou moci žáci v těchto zařízeních absolvovat odbornou týdenní stáž.
Exkurze na 3. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze
Žáci čtvrtých ročníků mají možnost absolvovat týdenní stáž na vybraném oddělení 3. interní kliniky VFN v Praze. Informace o této příležitosti a zároveň možnost prohlédnout si některá oddělení měli žáci 4. B ve středu 5.9. 2018.
Ve středu 12.9. 2018 navštívila třída 4.A Všeobecnou fakultní nemocnici v Praze. Součástí exkurze byly velmi zajímavé prohlídky metabolické a kardiologické jednotky intenzivní péče.
Dne 18.6.2018 se uskutečnila exkurze druhých ročníků na ZZS Tábor.
GERONTOOBLEK
V rámci předmětu komunitní a domácí ošetřovatelství jsme s žáky 2. ročníků měli možnost vyzkoušet si gerontooblek, který simuluje život a běžné obtíže seniorů. Mohli jsme si prožít sami na sobě například ztrátu soběstačnosti, změny držení těla, ztuhlost kloubů, svalovou slabost nebo poruchu zraku a sluchu.
Zažili jsme komické situace při chůzi v těžké vestě se závažím na rukách i nohách, s brýlemi a hůlkou, a při psaní v rukavicích.
(Bc. Marie Kmínková)
,,V obleku jsem se necítila normálně, měla jsem velké zátěže na rukách. S brýlemi se mi chodilo špatně, protože jsem nemohla koukat přímo, a tak mi hlava klesala k pravé straně.“
(Šmídová Barbora, 2.B)
,,Chůze byla pro mě těžká a bolela mě záda ze závaží. Zažila jsem nepříjemný pocit při vstávání z polohy vleže. Na vlastní kůži jsme si vyzkoušeli, jaké je to být starý.“
(Rokosová Petra, 2.A)
OD TEORIE K PRAXI DO VOJENSKÉHO ÚJEZDU HRADIŠTĚ V DOUPOVSKÝCH HORÁCH
V návaznosti na přednášku o vojenském zdravotnictví jsme využili nabídnuté možnosti zúčastnit se dne 25. dubna malého exkurzu s žáky druhých ročníků do vojenského újezdu Hradiště v Doupovských horách. Probíhalo zde vojenské cvičení 131. dělostřeleckého oddílu 13. dělostřeleckého pluku z Jinců nesoucí název Ground Fires 2018. V rámci tohoto výcviku připravili vojáci pro naše žáky nasimulovanou situaci hromadného zranění vojáků. Žáci měli možnost sledovat zdravotnickou službu a její činnosti, počínaje navezením všech zraněných, jejich průběžné třídění, ošetření, příprava k leteckému transportu a nakonec i samotný letecký odsun dvou těžce zraněných. Mimo jiné se také seznámili s vojenskou zdravotnickou technikou, materiálem, složením zdravotnického týmu a systémem hlášení. Vojáky skvěle připravenou akci žáci završili ochutnávkou pravého vojenského guláše, který jim velice chutnal i při stolování na trávníku. Všem se tento výlet velice líbil a někteří dokonce začali uvažovat i o svém budoucím uplatnění v rámci AČR.
(autor: Mgr. Eva Urbanová, DiS.)
Úloha zdravotnické služby Armády České republiky
Dne 9. dubna 2018 navštívila naší školu nadrotmistryně Bc. Alena Nekvindová, DiS., ze 131. dělostřeleckého oddílu 13. dělostřeleckého pluku Jince, kde působí již několik let jako zdravotní sestra. Žákům druhých a třetích ročníků představila činnosti a úkoly zdravotníků v ozbrojených silách a také možnosti jejich dalšího uplatnění v různých složkách AČR. Zároveň se s posluchači podělila o své zajímavé zkušenosti ze zahraničních misí z Kosova a také ze 4500 kilometrů vzdáleného afrického Mali, kde působila jako zdravotník posledních šest měsíců. Mimo zajímavých informací o svém působení v zahraničí a vypovídajících fotografií, představila také různý zdravotnický materiál, kterým v současnosti zdravotníci v armádě disponují.
(autor: Mgr. Eva Urbanová, DiS.)
EXKURZE V NEMOCNICI V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH
26.3.2018 byli žáci 1.B v doprovodu odborných učitelek na exkurzi v nemocnici v Českých Budějovicích, kde si prohlédli oddělení kardiochirurgie, gastroenterologie, ARO, dětské a chirurgické.
Na některých z pracovišť mohli shlédnout odborné vyšetřovací výkony.
Týden MOZKU – 12.3 – 18.3.2018
Akce Týden mozku je součástí tzv. Brain Awareness Week (BAW) – celosvětové kampaně za zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku.
V rámci cyklu Týden mozku, kterou každoročně pořádá Akademie věd České republiky, se konají přednášky určené pro širokou veřejnost, zvláště pro studenty středních škol.
V roce 1998 založil a inicioval tuto tradici v České republice profesor Josef Syka, český neurovědec.
Letos se žáci čtvrtého ročníku zúčastnili přednášky Funkční magnetická rezonance a navštívili výstavu (jako doprovodný program) Interaktivní mozek.
EXKURZE NA ODDĚLENÍ HEMODIALÝZY
Dne 15.3.2018 navštívila třída 3.A v rámci předmětu ošetřovatelství oddělení hemodialýzy. Žáci se seznámili s principem léčby tzv. umělou ledvinou.
EXKURZE KLÍČEK – třída 1.C – předmět: Sociální aktivizace klientů
Dne 5. 2. 2018 jsme podnikli exkurzi do Denního a týdenního stacionáře Klíček v Zaluží u Tábora.
Zajímala nás hlavně práce klientů, výtvarná činnost, malování, keramika, ruční práce a také ostatní umělecké činnosti. Měli jsme možnost načerpat inspiraci pro naši práci ve výuce v předmětu Sociální aktivizace klientů.
Milým průvodcem, během prohlídky celého zařízení, nám byl pan ředitel Mgr. Petr Brázda.
Zapsala: Bc. Marie Kmínková
Foto: Jiří Chlaň
Odborná přednáška – REHABILITAČNÍ POMŮCKY
Dne 7. listopadu 2017 navštívila naši školu paní Věra Mrkvičková ze společnosti MSM Group, s.r.o. zabývající se prodejem zdravotnických potřeb. Paní Mrkvičková seznámila naše studenty z druhých ročníků s pomůckami v oblasti rehabilitační péče značky Romedic vhodné k vertikalizaci klientů ve zdravotnických službách, ale také s pomůckami, které výrazně ulehčují zdravotníkům bezpečnou manipulaci se samotnými klienty. Studenti měli také možnost vyzkoušet si veškeré pomůcky prakticky. Mezi takovými pomůckami byly jednoduché popruhy, prostěradla, žebříčky, protiskluzové a kluzné podložky ze speciálních materiálů, přesouvací prkna pro vozíčkářea mnoho dalších.
(autor: Mgr. Eva Urbanová)
KLADRUBY
Dne 24. října 2017 se studenti druhých ročníků v rámci rehabilitčního ošetřovatelství zúčastnili exkurze v rehabilitačním ústavu v Kladrubech.
Rehabilitační ústav Kladruby je odborné léčebné zařízení, které poskytuje celodenní komplexní rehabilitační péči klientům po úrazech a operacích pohybového či nervového systému. Zde se studenti seznámili s rehabilitačními metodami, procedurami a vybavením, které toto zařízení svým klientům nabízí. Mohli zde vidět mnoho rozmanitých aktivit, např.chráněné dílny, kde se klienti věnují ergoterapii umožňující klientům zachovat si maximální soběstačnost v běžných denních činnostech, dále vodoléčbu, vertikalizaci, aktivní i pasivní cvičení a různé technologické vybavení, mezi které patří jistě velice zajímavý systém zvaný Eksoskeleton. Jedná se o robotický rehabilitační systém, jež byl vyvinut vojenskými technology, určený převážně pro léčbu pacientů s poraněním páteře, získaným poraněním mozku a dalšími neurologickými postiženími dolních končetin.
Rehabilitační ústav v Kladrubech se stal vůbec prvním rehabilitačním centrem, které využívá k léčbě pacientů tento nový způsob rehabilitace.
(autor: Mgr.Eva Urbanová)
Týden MOZKU – 13.3. – 17.3.2017
V rámci cyklu Týden mozku, kterou pořádá Akademie věd České republiky, se konají přednášky určené pro širokou veřejnost, zvláště pro studenty středních škol.
Naši žáci se zúčastnili přednášky „Poruchy řízení pohybu: od obrny k Parkonsonovi“, kterou vedl prof. MUDr. Robert Jech, Ph.D. v rámci cyklu přednášek o nejnovějších objevech a trendech ve výzkumu mozku a neurovědách.
Akce Týden mozku je součástí tzv. Brain Awareness Week (BAW) – celosvětové kampaně za zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku.
V roce 1998 založil a inicioval tuto tradici v České republice profesor Josef Syka, český neurovědec.
Součástí akce je i výstava „Mozek v akci“ od National Geographic Channel, která ukáže prostřednictvím rozmanitých optických klamů, jak je lidské myšlení propojeno se zrakem. Student ocenili i praktické rady, jak svůj mozek lépe využívat, trénovat a jak zlepšit paměť či stav své mysli.
Body The Exhibition
Dne 22.3.2017 se žáci prvních ročníků zúčastnili populární výstavy „Tělo“. Jako průvodce se našim žákům představil jeden z mediků, kteří se aktivně do výstavy zapojují.DOMOV PRO SENIORY V BECHYNI Dne 24.10.2017 navštívili žáci třídy 3.D Domov pro seniory v Bechyni. Zařízením je provedla ředitelka Mgr. Alena Sakařová. Domov je teprve druhou sociální službou v Jihočeském kraji, který získal ocenění kvality pět hvězd.