Každému, kdo má rád cestování, bychom rády doporučili projekt Erasmus+. My se díky tomuto projektu dostali do Severního Irska. Konkrétně do hlavního města Belfast, kde jsme potkaly i jiné studenty například z Německa, Polska či Itálie.

Město je na severu lemované kopci, z nichž je nejznámější Cavehill, který jsme všichni zdolali aspoň jednou. Město je také známé svou stavbou lodi Titanic.

Naše pracovní zkušenost se odehrávala v Elmwood Medical Centre. Měli jsme štěstí a narazili na příjemný kolektivem a laskavým personálem. O tom jsme se přesvědčili hned v den nástupu, kdy jsme si nebyli jisti, kam máme jít a zdravotní sestra z prvního patra, které jsme se ptali na cestu, nám pomohla najít naše pracoviště.

Po rychlé adaptaci na nové prostředí a kolektiv jsme začali pomáhat s digitalizací karet pacientu, administrativou a také jsme na recepci poskytovali informace příchozím pacientům.

Překvapilo nás jak celkově místní lidé (až na jisté výjimky) jsou velice ochotní a milí. Téměř při každém pozdravu se vás, zeptají, jak se máte. Je to zajímavý zvyk.

Ve volném čase jsme měli možnost podniknout spoustu výletů po Severním Irsku. My se byli podívat i s ostatními Čechy na již zmíněné Cavehill a poté třeba v muzeu v Botanic Garden. Dále jsme si užívali krásný výhled z útesů na moře nebo dokonce i z nejvyšší hory Slieve Donard. Navštívili jsme město Derry-London Derry, zoo, pláže (nejen) v Holywoodu a nakonec jsme si zkusili i zabruslit na zimním stadionu. Podstili jsme vojí návštěnou i par místních hospůdek, ze kterých bychom doporučili například Hatfield House, kde během naší návštěvy hrála i živá hudba. Nejsou to ale jediné věci, co se tu dají podnikat. Pokud budete chtít zažít i jiná dobrodružství, zeptejte se někoho místního, rád Vám poradí.

 

Takže za nás bychom doporučili stáž (v jakékoli zemi) každému. Byť by to bylo na dva týdny nebo na tři měsíce, neváhejte a okuste krásy jiných zemí. Je to nezapomenutelný zážitek a zkušenost k nezaplacení!

Klára Vonešová